Haber Detayı
08 Haziran 2018 - Cuma 16:42
 
MERYAD üyeleri iftarda buluştu
Mersin Yatırım Dış Ticaret ve Markalaşma Derneğinin (MERYAD) Geleneksel İftar Yemeğinde Yönetim Kurulu ve Üyeleri bir araya gelerek kent ve ülke gündemi üzerine değerlendirmelerde bulundular.
GÜNCEL Haberi
MERYAD üyeleri iftarda buluştu

Mezitli Hacıbaba Et Lokantası'nda gerçekleşen İftar Yemeğine MERYAD Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Doğmuş, önceki başkan ve YİK başkanı Ferudun Gündüz'ün yanısıra  aynı zamanda YİK üyeleri olan Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mehmet İsmail YAĞCI, Mersin Üniversitesi'nden  Sosyolog Prof Dr Yaşar ERJEM, Toros Üniversitesi Dekanı Prof Dr Süleyman TÜRKEL, Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet ATEŞ, YMM Harun DUMLU ve diğer üyeler katıldı.

İftar Yemeğinde konuşan Mersin Yatırım Dış Ticaret ve Markalaşma Derneği (MERYAD) Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Doğmuş, Geleneksel  olarak düzenlediğimiz MERYAD İftar yemeğinde buluşmaktan duyduğu menuniyeti dile getirerek, MERYAD Kurucu Başkanı Ferudun Gündüz'e çalışmalarından ve katkılarından dolayı teşekkür etti.

Başkan Doğmuş, Mersin'e yapılacak yatırımlarda Devlet alt yatırımlarıyla yatırımcının yolunu açmasını isteyerek, üretime katkı sağlayan özel sektör yatırımcısının yolunun açılmasıyla mümkün olduğunu belirtirken, Mersin'in çevre illere göre her türlü avantajlarının olmasına rağmen yatırımcıyı kente çekemedini belirtti. Öel sektörü kente çekebilmek için devlete düşen görevler var. Üretim yapabilmek için özel sektörün önünün açılması gerekmektedir.  Yeni Organize Sanayi Bölgeleri ve  İhtisas Sanayi Bölgeleri  yaratılmasıyla kentin yatırımcıyla buluşacağını ifade etti.Mutlaka yeni yatırım bölgesi yaratılması için kent lobisinin etkin çalışma yapması gerektiğini,yeni organize sanayi bölgesi yaratılabilecek pek çok alan olduğunu,bu yeni yatırım alanlarının tarım için elverişli olmayan alanların var  olduğunu dile getirdi.Üretime dayalı bir sistemin oluşturulmasının önemine vurgu yapan Başkan Doğmuş,yeni hazırlanan 1/ 100 binlik ve 1/5 binlik imar planının kabul edilmesinin ardından eksikliklerin giderilerek tamamlanacağına açıklık getirerek,"Her şey yerini bulacak" dedi.Daha çok üretime dayalı yatırımların kent ve ülke ekonomisi için çok önemli olduğunu,oluşan cari açığın kapatılması için üretmek gerektiğini,"Yurt dışına daha çok ürün satmalıyız" açıklamasında bulundu.Kentte yapılaması planlanan 8 turizm bölgesiyle isdihdam yaratılarak kent ve ülke ekonomisine katma değer yaratılacağına işaret eden Doğmuş,yatırımlar için kent lobisinin önemine işaret etti.Yatırımcıya güven verilmesi için yatırımcıları cezbedecek avantajlar yaratılarak kent cazibe merkezi olacağını dile getirirken kent milletvekillerinin  de bu konuda büyük destek vererek güçbirliği yapması ve üretime dayalı bir sistemle kentin önünün açılacağını ifade etti.

MERYAD Kurucu Başkanı ve YİK Başkanı Ferudun Gündüz, MERYAD'ı büyük emek ve fedakarlıklar yaparak Kentimize ve Ülkemize değer katacak bir STK olarak kurduklarını,kişisel çıkarlar bir yana bırakılarak toplum çıkarlarının önceliğinin ilke edinildiğini,bu bağlamda STK'ın kentin gelişmesinde büyük katkılarının yadsınamayacağına dikkat çekti.MERYAD'ın ilkesinin Bilim yolunda heyecanla,özveriyle kente ivme kazandırmak için büyük çaba sarf ettiğini,bu yönüyle üretken bir STK olduklarını belirtti.

Gündüz, " Bilim olmadan ülkede bir gelişme olmaz. Onun yol göstericiliği olmadan inovatif şeyler yapamayız. Ortaya bir vizyon koyamayız ve strateji oluşturamayız. Biz MERYAD da itişare kurullarını daha aktif kılmayı hedefliyoruz. Geniş çaplı bir istişare toplantısı yapıp çıkacak önerileri yönetim kuruluna sunacağız. Yeni yönetim kurulumuzun Coşkun Bey'in de katkılarıyla yepyeni bir ivme kazanacağına inanıyorum.Mersin'de en başarılı üretken ve performansı ölçülebilir  bir sivil toplu kuruluşu olmak itiyoruz. Bu konuda iddialıyız. 2019'un sonuna doğru bunun ne anlama geldiğini hep birlikte göreceğiz."dedi

Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Mehmet Gürsel Yağcı, STK'ın önemine dikkat çekerek başladığı konuşmasında STK için çalışanlar bu işe gönülden çaba harcayan özel kişiler olduğunu,amaçlarının da ülke refahına katkı sağlamayı ilke edindiklerini bu bağlamda MERYAD da üstüne düşen görevleri kent adına sorumluluk alarak yerine getirmenin gayretini gösterdiğini belirtti.

Yağcı," Türkiye'nin gelişmeini ve refaha kavuşmaını diliyoruz. Böyle bir arzumu var. Ülke ekonomisinde GSMH rakamlarını 2023 hedefi içerisinde kişi başına 25 bin dolar olarak belirlendi ama  konan bu hedefe ulaşılamadığını, bu gelinen noktada yıllık 2 trilyonluk bir kaynak yaratılmasıyla hedefe ulaşılabilecektir. Şu anda 10-11 bin dolar eviyeinde eyretmekte ve orta gelir tuağına yakalanmış durumdadır. Bir türlü Avrupa'ın alt gelir seviyesine ulaşmayı başaramıyoruz. Buna bile ulaşılsa başarı kabul edilebilecektir." dedi.

Yağcı, bu durumdan kurtulmanın yolu yeni yatırım alanları, yatırımcıya olanaklar yaratılmasına bağlı,üretimden geçtiğine vurgu yaptı.Cari açığın kapanması da ürettim girdilerini arttırmaktan geçtiğini ifade eden Yağcı," İnsan kaynakları, bir takım doğal kaynaklar ve sermayenin girişimci ruhla bir araya gelmesi lazım. En önemlisi ise yatırım için gerekli sermayeyi bulabilmek. Yerli yada yabancı farketmez. Türkiye'de istihdamı arttıracak, üretimi artıracak, hem yurt içi tüketimi hem de ihracatı arttıracak ve cari açığımızı kapatacak, bizi zenginleştirecek bir takım girişimci ve risk alabilecek insanlara ihtiyacımız var.  Yeni yatırımcılara ihtiyaç var.  Girişimciler böyle dernekler vasıtası ile teşvik ediliyorlar. O yüzden MERYAD gibi böyle derneklerin varlığı çok önemlidir. Mersin'in her çeşit sektörü karşılayacak bir kenttir. Dış ticaret fazlası veren bir kenttir.Çok önemli bir hinterlandın yurt dışına açılma noktası. Hava alanının tamamlanması ile kargo noktasında çok daha büyük bir kapasiteye ulaşabilecek bir kent Mersin.Umarım yeni OSB 'ler ile yatırımcılar buraya çekilir. Yakın bir zamanda yatırım anlamında Mersin için pozitif şeyler olacağını söyleyebiliriz. Mersin'in  yaşam kalitesi anlamında cezbedici bir rolü var. Mersin son derece kucaklayıcı her türlü faklılıkları barındıran bir kent. Hiç kimse burada yabancılık çekmiyor. Yani yatırımcılar için en uygun kent. O yüzden yakın bir zamanda tarım, turizm, sanayi ve hizmetler anlamında gerçekten büyük bir atılım yapacağını düşünüyorum  " açıklamasında bulundu.

MERYAD Üyeleri de Konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak,MERYAD'ın kurulmasında büyük emeği ve çabası olan Ferudun Gündüz'e teşekkürlerini ifade edildi.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MERYAD, üyeleri, iftarda, buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı