Haber Detayı
20 Temmuz 2019 - Cumartesi 11:48
 
Kızıltan: “Merkez Bankası’nı sahada görmek moral verdi”
MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, iş dünyasının önünü görmesi, enerjisini yükseltmesi açısından Merkez Bankası’nı sahada görmenin moral verdiğini söyledi.
GÜNCEL Haberi
Kızıltan: “Merkez Bankası’nı sahada görmek moral verdi”

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, iş dünyasının önünü görmesi, enerjisini yükseltmesi açısından Merkez Bankası’nı sahada görmenin moral verdiğini söyledi.

Merkez Bankası Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü Adana Bölge Koordinatörü Rifat Enes, Bölge Koordinatör Yardımcısı Cemil Tuncer ve Bölge Yetkilisi Tuba Subaşı Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan’ı ziyaret etti. Son yıllarda para piyasalarının alacağı aksiyona yön verebilmek, sağlıklı kararlar alınmasına katkı sağlamak adına sahaya inerek reel sektörü dinleyen Merkez Bankası, bu kez iş dünyasının sorunlarını ve taleplerini tespit etmek adına MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ile bir araya geldi. “Merkez Bankası’nı sahada görmek bizlere moral verdi” diyen Kızıltan, “Teknik insanların sahada olması, ekonomik gidişatı da bu teknik insanların yönlendireceği imajı veriyor. Bu nedenle yürüttüğünüz çalışma, geleceğe dair umutları artırıyor. Para piyasalarında Merkez Bankası gibi yıllarını bu işe vermiş kurumların görüşleri doğrultusunda tedbirler alınması önemli” değerlendirmesini yaptı. 

“Üretimi teşvik etmeliyiz”
Ardından iş dünyasının bankalardan beklentilerini ve ekonomideki gidişatın rayına oturabilmesi adına önerilerini sıralayan Kızıltan şunları söyledi: 
“Cumhuriyet tarihinde hiç olmadığı kadar fazla destek kredisi verilmeye başlandı. KOSGEB ayrı destek veriyor. KGF ayrı kredi, Nefes Kredileri derken çok fazla kaynak var gibi görünse de maalesef bunlar ihtiyaç sahiplerine ulaşmıyor. İhtiyacı olan insanlar hak ettiği ölçüde bu kaynaklardan yararlanamıyor. Üretilen krediler ekonomiye girip yansımıyor. Krediler tek elden koordine edilip doğru kişilere yönlendirilebilir.”
En önemli sorun olarak da üretimin durup, ithalata dayalı ihracat gerçekleştirilmesini gösteren Kızıltan, teşviklerin mutlaka üretim bazlı olması gerektiğini vurguladı. Bir dönem ülkenin döviz rezervlerinin çok yükseldiğini hatırlatarak bu dönemde ele geçen sıcak paranın üretime yönlendirilmemesinin sıkıntılarının bugün yaşandığını kaydeden Kızıltan, “Döviz bolluğu ülkede ithalatı artırdı. Türk halkı tembelleşti ve üretim azaldı. Şimdi yeniden canlandırmak adına adım atılmalı. Üretim demek istihdam demektir. Ekonomik refah demektir” ifadelerini kullandı. 

“Üretim olmazsa para politikalarıyla belli bir yere kadar ilerleriz”
Üretimde de kimsenin kafasına göre yatırım yapmaması gerektiğini anlatan Ayhan Kızıltan, “Bu noktada da bir planlama yapılmalı. Örneğin Çukurova’nın birçok imkanı olduğu gibi kısıtları da var. Bunlar göz önünde bulundurulup yatırım planlanmalı. Bu planlama yapılırken bölgenin öncelikli sektörleri özellikle, ithalata dayanmayan üretim modelleri geliştirilmeli. Marmara tıkanmış durumda. Biz de son dönemlerde bu konuya yoğunlaştık. Mersin, Adana, Hatay, Konya, Gaziantep bir araya gelerek imkanlarımızı birleştirip yeni bir sanayi bölgesi oluşturulabiliriz. Kaynakları doğru yönlendirmek, planlamak israfın da önüne geçecektir. Kısacası üretim olmazsa para politikalarıyla belli bir yere kadar gelebiliriz. Sonra aynı sıkıntılı döngüye gireriz.”
Kapasite artırımı ya da modernizasyon yatırımları için verilen desteklerin de yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Kızıltan, bu desteklerin de suiistimal edildiğini ve doğru kullanılmadığını söyledi. 

Enes: “Yapısal reformlar yapılmalı”
Merkez Bankası Bölge Koordinatörü Rifat Enes ise son 3 yıldır saha çalışmalarını yoğun şekilde sürdürdüklerini anlattı. Sektörleri dinleyip sorunları tespit edip, bir taraftan genel gidişatın ne olduğu konusunda fikir edinerek para politikası kararlarına dahil edebilmeyi, diğer taraftan da reel sektör firmalarının sesi olmayı hedeflediklerini anlatan Enes, “Merkez Bankası’nın sahadaki gözü, kulağı olmaya çalışıyoruz. Reel sektör, kamu iletişim köprüsü oluşturuyoruz” dedi. Çalışmayı Türkiye genelinde sürdürdüklerine de işaret eden Enes, yaptıkları görüşme sonuçlarını, yaşanan gelişmelerin arka planlarında yatan sıkıntıları rapor haline getirip Para Politikası Kurulu’na sunduklarını ifade etti. Maliyet artış sebeplerini, finansman koşullarını, ülkenin kredi notu değişimlerinin ihracata yansımalarını ayrı başlıklarda incelediklerini belirten Enes, yaptıkları görüşmelerde ulaştıkları sonucu ise şöyle özetledi: 
“Sanayicinin en temel sorununun ucuz ve erişilebilir kaynak olduğunu biliyoruz. Aynı şekilde temel sorunumuz enflasyon. Bu sorunları hepimiz ortak çözmeliyiz. Önceliğimiz yapısal sorunların çözümü olmalı. Fiyat artışına neden olan yapısal sorunlar çözülmeli.

 

Kaynak: Editör: Ayşe Şahin DOĞAN
Etiketler: Kızıltan:, “Merkez, Bankası’nı, sahada, görmek, moral, verdi”,
Yorumlar
Haber Yazılımı