Haber Detayı
05 Haziran 2018 - Salı 14:31
 
Çevreye Duyarlı Projelerle, Daha Temiz Mersin
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte ‘Giysi Toplama Projesi’ ile ‘Elektrikli ve Elektronik Atık Toplama Projesi’ sözleşmelerinin imza törenini gerçekleştirirken, Gürültü Eylem Planı’nın da raporunu teslim aldı. Başkan Kocamaz etkinlikte, “Hedefimiz güzeller güzeli Mersin’imizi çevreye duyarlı projelerimizle daha temiz, daha sağlıklı, daha değerli, çevre dostu bir kent haline getirmek” dedi.
GÜNCEL Haberi
Çevreye Duyarlı Projelerle, Daha Temiz Mersin

Düzenlenen etkinlikte ‘Mersin İli Hassas Alanlarında Gürültü Azatlımı Alternatif Senaryoların Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında Marmara Araştırma Merkezi yetkilileri tarafından hazırlanan ‘Gürültü Eylem Planı Raporu’ Başkan Kocamaz’a takdim edilirken, ‘Giysi Toplama Projesi’ ile ‘Elektrikli ve Elektronik Atık Toplama Projesi’ sözleşmeleri imzalandı.

Kongre ve Sergi Sarayı Çok Amaçlı Salon’da düzenlenen 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinliğine Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ömer Akpınar, Mersin Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Hamit İzol, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu uzmanları, Türkiye Bilişim Sanayicileri ve İşadamları Derneği yetkilisi, Usman Geri Dönüşüm Hizmetleri yetkilileri, Mersin Üniversitesi temsilcisi, kurum, kuruluş, oda ve dernek temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

“Dünyadaki herkes bir Türkiyeli kadar tüketirse iki tane daha dünyaya ihtiyacımız olacak”

Birleşmiş Milletler tarafından 5 Haziran’ın Dünya Çevre Günü olarak kutlandığını ve bunun

tesadüf eseri değil bir mecburiyet gereği seçildiğini belirten Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, kaynakların dünya genelinde hızlı ve yoğun bir şekilde tüketildiğine dikkat çekerek, “Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası verilerine göre 20’nci yüzyılda dünya nüfusu 4 kat, üretim 22 kat, fosil yakıt tüketimi 14 kat artmıştır. Bu hızlı ve yoğun kaynak tüketimi sonucunda insanlığın ekolojik ayak izi büyümüş, küresel ekolojik biyokapasite ise küçülmüştür. Bir başka ifadeyle dünyamızın doğal kaynaklarını yenileme ve karbon tutum kapasitesi ciddi biçimde aşılmaya başlanmıştır. Bu gelişmelerin doğal sonucu olarak iklim değişikliği, hava kirliliği, çölleşme, erozyon, kuraklık, su kıtlığı ve atık artışı gibi sorunlar insanlığı tehdit etmeye başlamıştır. BM verilerine göre eğer dünyadaki herkes 2100 yılına kadar bir ABD’li kadar tüketirse beş, bir Avrupalı kadar tüketirse üç, bir Türkiyeli kadar tüketirse iki tane daha dünyaya ihtiyacımız olacaktır” dedi.

“Önce toplumsal kültür oluşturulması gerekir”

Daha çok üretmek, daha çok kazanmak ve daha çok tüketmek hırsının neden olduğu kısır döngünün sürdürülebilirlik kavramını en öncelikli konu haline getirdiğini ve Büyükşehir Belediyesi olarak sürdürülebilirlik kavramına önem verdiklerini sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Büyükşehir Belediyesi olarak biz de il sınırlarımız içerisinde bu konuda üzerimize düşeni fazlasıyla yapıyoruz. İlimizi çevreye duyarlı sürdürülebilir bir yaşam döngüsüne kavuşturmaya çalışıyoruz. Bir sorunun çözüme kavuşturulabilmesi için önce o konuda toplumsal bir kültür oluşması gerekir. İnsanlar doğruluğuna inandıkları şeyleri yaparlar. Bu nedenle halkımızda çevre bilinci oluşturmak amacıyla pek çok projeyi hayata geçiriyoruz” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesi olarak hayata geçirdikleri çevreci projelerden de bahseden Başkan Kocamaz, “Büyükşehir Belediyesi olarak bir yandan ortaya çıkan sorunları bir hekim hassasiyetiyle çözümlerken, öte yandan koruyucu hekim gibi davranarak sorunları daha ortaya çıkmadan önlemek için tedbirler alıyoruz. Hedefimiz güzeller güzeli Mersin’imizi çevreye duyarlı projelerimizle daha temiz, daha sağlıklı, daha değerli, çevre dostu bir kent haline getirmektir. Sadece Mersinlilerin değil tüm insanlığın Dünya Çevre Günü’nü tebrik ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“Elektrikli ve elektronik atıkları ekonomiye kazandıracağız”

Dünya Çevre Günü kapsamında gerçekleştirilen üç etkinlik hakkında kısa bilgiler veren Başkan Kocamaz, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca izinlendirilmiş lisanslı bir firma aracılığıyla tekstil atıkları ve giysiler geri dönüşüm kutularında toplanarak ekonomiye yeniden kazandırılmaktadır. Bu kapsamda daha önce imzaladığımız ve bugün yenileyeceğimiz protokol uyarınca yetkili firma tarafından toplanan yeni veya ikinci el kullanılabilir kıyafetler, resmi belge ile belediyemize teslim edilmektedir. Büyükşehir Belediyemiz de bu kıyafetleri Dost Eli Marketler aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Bugün ayrıca imzalayacağımız bir başka protokol ile Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların ekonomiye geri kazandırılması amacıyla yeni bir çalışma başlatıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan Türkiye Bilişim Sanayicileri ve İş Adamları Derneği İktisadi İşletmesi ile işbirliği yaparak elektrikli ve elektronik atıkların ekonomiye kazandırılması için önemli bir adım atacağız” diye belirtti.

“Gürültüyü kaynağında önleyeceğiz”

Kentlerin önemli çevre sorunlarından birinin de gürültü kirliliği olduğunu vurgulayan Başkan Kocamaz, “Kentimizin gürültü kirliliğini önlemek amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve Belediyemiz işbirliği ile kentimizin gürültü haritasını çıkardık. 6 Haziran 2016’da imzaladığımız sözleşme kapsamında güzel bir ekip çalışması örneği sergileyerek gürültüyü kaynağında önlemeye yönelik eylem planlarını oluşturduk. Bugün konu hakkında hazırlanan raporu uzmanlardan teslim alacağız” dedi.

Konuşmaların ardından TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi yetkilisi Doçent Doktor Haldun Karan Gürültü Eylem Planı raporunu Başkan Kocamaz’a teslim etti. Ayrıca Başkan Kocamaz, USMAN Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Emrah Koyuncu ile ‘Giysi Toplama Kutusu’ sözleşmesini, TÜBİSAD yetkilisi Haluk Onay ile de Elektrikli ve Elektronik Atık Toplama projesini imzaladı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Doktor Bülent Halisdemir de Gürültü Eylem Planı, Giysi Toplama Kutusu Projesi ve Elektrikli ve Elektronik Atık Toplama Projesi hakkında kısa bilgiler verdi.

Yeni proje, temiz çevre

Mersin Büyükşehir Belediyesi 2015 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği ile Mersin ilinin gürültü haritasını oluşturdu. Çalışmalarına ara vermeden devam eden Büyükşehir Belediyesi, Mersin İli Hassas Alanlarında Gürültü Azatlımı Alternatif Senaryolarının Geliştirilmesi amacıyla eylem planını oluşturmak için TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi yetkilileri ile temasa geçti. 6 Haziran 2016 yılında ise açılış toplantısı yaparak hızlı bir şekilde çalışmalarına başladı. Sağlık sorunları ve iş gücü kaybını önlemek amacıyla çalışmalara 2016 yılında başlayan Büyükşehir, Mersin İli Hassas Alanlarında Gürültü Azatlımı Alternatif Senaryolarının Geliştirilmesi projesine ilişkin Mersin’de stratejik gürültü haritaları hazırlana yerleşim alanlarında karayolu, demiryolu, sanayi ve eğlence yerleri kaynaklı gürültü azatlım senaryolarının geliştirileceği eylem planlarının hazırlanmasını amaçladı. Söz konusu proje ile gerçekleştirilen çalışmaların ardından Mersin İli Gürültü Eylem Planı Raporu hazırlandı. Giysi Atıklarının Geri Kazanımı Projesini Mersin’de hızla yaygınlaştıran Büyükşehir Belediyesi 4 Merkez ilçe Tarsus ve Erdemli ilçelerinde de yaklaşık 500 tane atık giysi toplama kumbarası koyarak, atıl haldeki atıkların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması sayesinde çevre kirliliği oluşumunun önüne geçildi. İmzalanan Elektrikli ve Elektronik Atık Toplama Projesi ile de atıkların çevre kirliliği oluşturmasının önüne geçilirken,  elektrikli ve elektronik atıkların ekonomiye kazandırılması sağlanacak.

Kaynak: Editör: Ayşe Şahin DOĞAN
Etiketler: Çevreye, Duyarlı, Projelerle,, Daha, Temiz, Mersin,
Yorumlar
Haber Yazılımı