Haber Detayı
21 Eylül 2019 - Cumartesi 12:00
 
Başkan Seçer, Sektör Temsilcileri İle Bir Araya Geldi
BÜYÜKŞEHİR KESİMHANELERİN DAHA ETKİN VE VERİMLİ KULLANILMASINI İSTİYOR
GÜNCEL Haberi
Başkan Seçer, Sektör Temsilcileri İle Bir Araya Geldi

BAŞKAN SEÇER: “GIDA GÜVENLİĞİ KONUSUNDA VATANDAŞLARA GARANTİ VERELİM”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer gıda güvenliği konusunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşu yöneticileri, meslek odaları temsilcileri ve belediye bürokratları ile bir araya geldi.

Görüşmede, kaçak et kesiminin engellenmesi, kesimhanelerin daha verimli kullanılması ve sektördeki diğer problemlerin çözümüne dair öneriler konuşuldu. Sektör temsilcileri ile birlikte, fikir alışverişinde bulunan Seçer, kamu sağlığı ve kamu menfaatinin yararına olacak projelere destek vereceğini belirterek “Olumlu bir şey yapacaksak hepimiz üstlenelim. Ortak bir fikirle gidelim. Kamuya zarar vermeyen kararı alın getirin uygulayalım, getirin altına imza atalım. Burası belediye. Bizim için kamu önemli, kamu sağlığı önemli, kamunun menfaati önemli” dedi. 

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kaçak et kesimini engellemek ve bununla beraber kesimhaneleri daha etkin kullanmak amacıyla bir araya geldiği sektör temsilcileri ile problemlerin çözümünü üzerine konuştu. Sorunların masaya yatırıldığı görüşmede Seçer, amaçlarının Mersin’de bir yol haritası çıkarıp, Mersin halkının sağlıklı et tüketmesini sağlamak olduğunu belirtti.

Başkan Seçer, Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Ahmet Arslan, Mersin Kasaplar Odası Başkanı Erdal Pekmez, Tarsus Kasaplar Odası Başkanı Nail Uçak, Mersin Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanı Yakup Demir, Mut Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanı Ali İhsan Şahin, Mersin Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlik Başkanı Nuri Demirbaş, Mersin Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birlik Başkanı Mehmet Akdoğan ve Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile bir araya geldi, çözüm önerilerini konuştu.

“Biz doğru işler yapmak istiyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, sektör temsilcileri ile birlikte sorunları çözüme kavuşturmak istediklerini belirterek, “Biz doğru işler yapmak istiyoruz. Çok da para harcanmış, bir sürü mezbaha yapılmış ama harcanan para şu anda ekonomiye tekrar dönmemiş. Orada atıl duruyor. Mevcut buradaki mezbaha da, Mut’taki de içler acısı. Çok güzel bir mezbaha ama istediğimiz performansta çalışmıyor” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Yakaköy Kesimhanesi’ne gittiğini ve orada bulunan hayvan pazarının da içine sinmediğini dile getiren Seçer, “Buranın tiril tiril olması lazım. Buraya bir formül bulalım. Yani bu iptidai, çok ilkel bir görüntü. Tesisleşme var ama burayı nasıl düzene koyabiliriz? En güzel şartlarda, uygun koşullarda, teknik olarak her türlü koşulu yerine getirerek bu kesimleri yapalım. Bütün bunları konuşmak lazım. Yetiştiricilerin de ayrı bir sorun alanı var. Biz de belediye olarak yine oraya kadar da müdahale ettiğimiz kadar edelim. Ama bunu beraber yapmak lazım. Olumlu bir şey yapacaksak hepimiz üstlenelim. Ortak bir fikirle gidelim. Kamuya zarar vermeyen kararı alın getirin uygulayalım, getirin altına imza atalım. Burası belediye. Bizim için kamu önemli, kamu sağlığı önemli, kamunun menfaati önemli” şeklinde konuştu.

Kesimhaneler daha etkin kullanılacak

Mersin Büyükşehir Belediyesi toplam 8 mezbahada, 86 personel ile hizmet veriyor.

Büyükşehir Belediyesi, Mersin halkının sağlıklı et ihtiyacını karşılamak için yapılan kesimhanelerin, bugüne kadar ne istenilen seviyeye gelmediği için bundan sonra daha işlevsel kullanılmasını hedefliyor.

Problemi disipline edebilmek için konuyu sektör temsilcileri ile birlikte masaya yatıran Seçer, kentte kaçak et kesimini engellemek ve bu problemlere çözüm bulmayı hedefliyor.

 

 

Kaynak: Editör: Ayşe Şahin DOĞAN
Etiketler: Başkan, Seçer,, Sektör, Temsilcileri, İle, Bir, Araya, Geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı